Pomysły na przechowywanie dokumentów w domu

Chyba w każdym domu można odnaleźć takie szuflady i regały, które zawalone są stertą przeróżnych papierów, rachunków czy wyciągów bankowych. Funkcjonalne przechowywanie dokumentów pozwoli Ci zapanować nad nieporządkiem. Dzięki temu będziesz wiedzieć gdzie co się znajduje. Poniżej kilka pomysłów i sprawdzonych sposobów na okiełznanie bałaganu.

Sortowanie dokumentów

Porządki w papierach najlepiej rozpocząć od ich dokładnego przejrzenia i posortowania. Najlepiej zrobić to według kategorii. Przypisz im konkretne nazwy i posegreguj najpierw na kupki. Zapoznaj się z informacjami, które dokumenty i jak długo należy przechowywać: niektóre powinny być zachowane na wszelki wypadek na pięć lat (zeznania podatkowe), inne na dziesięć (jeżeli prowadzimy własną działalność to należy zatrzymać dowody wpłat do ZUS-u), a nieaktualne karty gwarancyjne mogą trafić do kosza. Rachunków za prąd nie musimy trzymać dłużej niż dwa, trzy lata. W ten sposób sterta naszych dokumentów znacznie się przerzedzi. Nigdy nie pozbywaj się natomiast takich dokumentów jak akt urodzenia, akt ślubu, świadectw pracy i umów pracy, dyplomów ukończenia studiów i innych szkół.

Przechowywanie dokumentów

Dokumentację najlepiej przechowywać w teczkach, pudłach lub segregatorach. Dokumentów nie dziurkuj, ale możesz używać koszulek. W przechowywaniu dokumentów najważniejsze jest ich oznakowanie oraz wypracowanie odpowiedniej strategii. Jeżeli jej nie masz to szybko stracisz zapał podczas sprzątania. Po podziale na grupy i kategorie zakup odpowiednią ilość kartonów i pojemników, ale i znaczników czy naklejek do przechowywania. Jeżeli jesteś wzrokowcem, to najwygodniej będzie Ci posegregować dokumenty za pomocą kolorów. Niezapłacone rachunki oraz przychodzącą pocztę najlepiej trzymać pod ręką. Dokumenty układaj chronologicznie, łatwiej odszukasz później papier z konkretnego okresu. W oznakowywaniu pomogą Ci etykiety, markery, kolorowe zakładki. W pudłach przetrzymuj tylko te dokumenty, które musisz mieć bezterminowo. Unikaj używania spinaczy, zszywaczy oraz zginania dokumentów na pół. Wyznacz w swoim domu osobną przestrzeń na przechowywane dokumenty. Domowe archiwum można zaprojektować w szafie bądź na półce.

Aby umiejętnie zabrać się za porządki w dokumentach, trzeba najpierw uzmysłowić sobie, które papiery możemy bez wyrzutów sumienia wyrzucić, a które trzeba jeszcze zostawić. Przeprowadzenie porządnej segregacji zajmie Ci przynajmniej jedno popołudnie, ale warto je na to poświęcić. Przechowywanie dokumentów stanie się proste i funkcjonalne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa